Uyuz Böceği Nedir?

Uyuz böcekleri haşereler içinde en tehlikeli olanlarındandır. Çünkü tek başına insanlara çok fazla zarar veren ve tedavi gerektiren bulaşıcı bir hastalığa sebep olurlar. Bu hastalık, uyuz hastalığıdır!

Uyuz Böceğinin Özellikleri

  • Uyuz böcekleri gözle görülemeyecek kadar küçüktürler ve insan ve hayvan derisi üzerinde etki gösterirler.
  • Dış yüzeyleri kadifemsi bir yapıdadır, ayrıca oldukça uzun antenleri vardır. Bu antenler sayesinde insan derisi üzerinde tüneller açar ve bu tünele yumurta bırakırlar. Böylece de uyuz hastalığını başlatmış olurlar.
  • Bu haşereler hemen her yaştaki insan üzerinde görülebildiği gibi, hemen her iklimde de görülmektedir.
  • Toplu ve ortak yaşam alanlarında fazlasıyla bulunurlar çünkü bulaşıcı bir hastalık yayarlar.
  • Özellikle kol, bacak, sırt, göbek, el, parmak araları gibi yerlerde faaliyet gösterirler.

Uyuz Hastalığı

Uyuz böceklerinin neden olduğu hastalıktır. Ciltte aşırı derecede kaşıntı olması şeklinde kendini gösterir. Mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Tedavi edilmezse büyük tehlikelere yol açabilir. Kaşıntı ile birlikte pek çok yan etki de hastalık sürecinde kendini gösterir. Özellikle cilt kızarıklığı, deri döküntüsü, ciltte su toplama, deride incelme gibi. Bu tip belirtiler görüldüğünde mutlaka en yakın tıp merkezinin acil bölümüne başvurmalı, eş zamanlı olarak da iyi bir ilaçlama firmasından ilaçlama hizmeti almalısınız.

Uyuz hastalığının tedavi süresi yaklaşık olarak on gündür fakat tedavi bitse bile şikayetler ve yan etkiler devam edebilir. Tedavi ilaçlı kremlerle yapılmaktadır. Hastanın şikayetine ve uyuz böceğinin baş gösterdiği yere göre tedavi yöntemleri değişebilir.

Uyuz böceği nedir ve bu haşerelere karşı nasıl bir mücadele verilir sorularına en hızlı ve garantili cevapları Pendik böcek ilaçlama firmamız vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir