Kırkayaktan Kurtulma Yolları

Kırkayak, yavaş hareket eden, uzun bir yapıya sahip, eklembacaklılar grubuna dahil edilen bir çok bacaklı türüdür. 13.000 adet çok bacaklı türünün 10.000 türünü kırkayak oluşturur. 36’dan 400’e kadar bacağa sahip türleri vardır. 750 adet ayağa sahip bir türü bile mevcuttur. Açık havayı ve nemi seven kırkayakları, pek çok insan zehirli olarak tanımaktadır ancak zehirli olan haşere türü çıyandır ve kırkayakla karıştırılır. Bu makalemizde kırkayaktan kurtulma yollarını ve ev kırkayağı hakkında merak ettiğiniz her şeyi sizlerle paylaşacağız.

Kırkayaktan Kurtulma Yolları

  • Kırkayaklar neyi sevmez diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Kırkayak zararlısı, acıbiberden hiç hoşlanmaz. Eve girebileceği bölgelere pulbiber dökerek kırkayakları geri püskürtebilirsiniz.
  • Kırkayaklar nemli ve rutubetli ortamları severler. Bu sebeple evinizdeki rutubeti kurutarak önlem alabilirsiniz.
  • Kırkayaktan kurtulmanın doğal yollarından biri de, yağmur sularını evden uzaklaştırmak, banyo ve mutfaktaki ıslak alanları daima kuru tutmaktır.
  • Kırkayaklar genellikle örümceklerle beslenir. Evinizde kırkayak bulduysanız, bu muhtemelen başka küçük böceklere de ev sahibi yaptığınız anlamına gelmektedir. Kırkayakları evden uzaklaştırma yöntemlerinden biri de bu küçük haşereleri temizlemek olacaktır.
  • Kırkayak öldüren ilaç olarak karşımıza bazı kimyasal ilaçlar çıkar ancak bu ilaçlar kırkayaktan kurtulma yolları arasında en tavsiye edilmeyen seçenektir. Çünkü haşerelere karşı uygulanan bireysel mücadele kesin sonuç vermemekle birlikte insan sağlığına zararlı etkiler teşkil edebilir.
  • Reçel ile tuzak kurarak kırkayağı etkisiz hale getirebilirsiniz.
  • Kimyasal olmayan bir diğer yöntem, diyatomik toprağı kırkayakların sık görüldüğü yerlere yaymaktır. Kırkayak ve diğer böcek türleri bu toprağın üzerinden geçtiğinde yaralanır ve su kaybından ölür.
  • Bahçeli evde yaşayanlar için en iyi seçenek tavuk yetiştirmektir. Kırkayakları ve başka pek çok haşereyi yiyerek ortadan kaldıran tavuklar, kırkayaktan kurtulma yolları arasında en iyi seçeneklerdendir.

Kırkayak Sokar mı?

Kırkayak, kendini tehlikede hissetmediği sürece sokmaz. Ancak bu asla sokmayacak anlamına gelmez. Kırakayak sokması durumunda, böcek alerjisi olanlar ve çocuklar şiddetli belirtilerle karşılaşsa da kırkayak sokması durumunda ölümle sonuçlanan vaka yoktur.

Kırkayak Zehirli mi?

Kırkayaklar zehirli canlılar değildir. Zehirli bir tür olan çıyanlarla karıştırılmaktadır. Kırkayak ya da çıyan sokması durumunda sokan haşerenin hangisi olduğu iyi belirlenmeli ve buna göre sağlık kuruluşuna danışılmalıdır.

Ev ve iş yerlerinizde karşılaştığınız haşerelere karşı bireysel mücadele etmeden alanında uzman bir ilaçlama firmasıyla anlaşmayı düşünebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir