Hamam Böceği ile Mücadele

Hamam böceği, çok hızlı çoğalan ve uygun yaşam koşullarını bulup yerleştiği alanda kısa sürede yayılma gösteren istilacı bir böcektir. Evde çok kolay saklanır ve istila durumu çoğunlukla tespit edilemez. Çünkü gündüz saklanır, geceleri harekete geçer. Organik veya anorganik her türlü maddeyle beslenebilir ve aç kalması imkansız bir canlı türüdür. Aç kalsa dahi uzun bir süre yaşayabilir. Bu karakteri sebebiyle hamam böceği ile mücadele zor ve sabır gerektiren bir süreçtir.

Hamam Böceği ile Mücadele

Evdeki böcek ve haşerelerin hepsi rahatsız edici ve gönderilmesi zor varlıklardır. Görüntüleri itibariyle tiksinti ve tedirginlik yaratan haşerelerin evde insanlarla aynı ortamlarda bulunmaları kabul edilebilir bir durum değildir. Bu durumda evdeki hamam böceği istilasında vakit kaybetmeden hamam böceği ile mücadele yöntemlerini gözden geçirmek gerekmektedir. Zira, hamam böceği tıpkı diğer haşereler gibi insan sağlığını tehlikeye atmaktadır. Yaşadığı ve dolaştığı pis yerlerden alıp vücudunda taşıdığı mikrop ve bakterileri temas ettiği alanlara bırakan hamam

hamam-bocegi-ile-mucadele
hamam-bocegi-ile-mucadele

böcekleri, enfeksiyonel ve bakteriyel hastalıklara davetiye çıkarmaktadır. Ayrıca pek çok bulaşıcı hastalığı bünyesinde barındırmakta ve insanlara bulaştırmaktadır. Bu nedenle insan yaşam alanlarından derhal uzaklaştırılmaları gerekmektedir. Hamam böceği ile mücadele yöntemlerinden bazıları şunlardır:

  • Çöpleri akşamdan çıkarmalı, gece hamam böceklerinin beslenebileceği maddeleri evde bulundurmamalısınız.
  • Aynı sebepten ötürü yiyecekleri açık bırakmamalısınız.
  • Mutfak tezgahını mutlaka kuru bırakmalısınız. Su içmeden uzun süre hayatta kalabilseler de, tek bir damla su bile hamam böceğini aylarca hayatta tutmaya yetecektir. Bu yüzden onların beslenme imkanlarını ellerinden almalısınız. Aynı şekilde bulaşık da bırakmamanız gerekir.
  • Temizliğe her zamankinden fazla özen göstermelisiniz. Özellikle hamam böceklerinin yaşayabileceği alanları düzenli olarak temizlemeli, yerde kırıntı bırakmamak için, kullanılan alanları her gün süpürmeye özen göstermelisiniz.
  • Evinizde tek tük çıkan hamam böceklerinin dışarıdan gelme ihtimali vardır. Evin çevresinde pis ve rutubetli alanlar (bodrum, kiler, kömürlük, ahır, ambar gibi) bulunuyorsa; bu alanlarda hamam böceği varlığı söz konusu olabilir. Bu haşerelerin eve girişini önlemek için camlara sineklik takabilirsiniz.
  • Bu yöntemler haşere istilalarında genelde yetersiz kalmaktadır. Yoğun bir haşere durumuyla karşı karşıya iseniz, vakit kaybetmeden hamam böceği ilaçlama seçeneklerini gözden geçirmeniz gerekmektedir. İlaçlama konusunda bilgi edinmek için bizi arayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir